ÖVRIGT / Speglar / Spegel 6332252
*
nr 633 2252
Spegel
Empire-stil, förgylld ram, höjd: 200 (sprucket spegelglas)
Utrop:
2.000 kr
Såld:
5.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 april 2010
kl 18:22:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/4 08:20:15
1
1.500 kr
2/4 09:56:58
2
2.000 kr
2/4 23:10:32
3
2.500 kr
5/4 17:51:14
2
2.500 kr
5/4 17:51:34
2
2.700 kr
5/4 17:52:29
3
3.000 kr
5/4 18:12:04
4
4.000 kr
5/4 18:12:58
3
3.500 kr
5/4 18:13:33
3
3.700 kr
5/4 18:13:55
3
4.000 kr
5/4 18:14:15
3
4.500 kr
5/4 18:15:12
4
5.000 kr
5/4 18:16:12
3
5.000 kr
5/4 18:16:39
4
5.100 kr
5/4 18:16:55
3
Vinnande bud
5/4 18:17:59
4
5.300 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil förgylld ram guldfärgad gyllene karl johan spegel speglar sprucket spegelglas
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:27
-
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:29
-
3051 Spegel
128x80, nutida
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:45
-
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:17
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:23
*
Spegel
nr 633 2252
Spegel
Empire-stil, förgylld ram, höjd: 200 (sprucket spegelglas)
Utrop: | 2.000 kr |
---|---|
Såld: | 5.300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 april 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/4 08:20:15 | 1 | 1.500 kr |
2/4 09:56:58 | 2 | 2.000 kr |
2/4 23:10:32 | 3 | 2.500 kr |
5/4 17:51:14 | 2 | 2.500 kr |
5/4 17:51:34 | 2 | 2.700 kr |
5/4 17:52:29 | 3 | 3.000 kr |
5/4 18:12:04 | 4 | 4.000 kr |
5/4 18:12:58 | 3 | 3.500 kr |
5/4 18:13:33 | 3 | 3.700 kr |
5/4 18:13:55 | 3 | 4.000 kr |
5/4 18:14:15 | 3 | 4.500 kr |
5/4 18:15:12 | 4 | 5.000 kr |
5/4 18:16:12 | 3 | 5.000 kr |
5/4 18:16:39 | 4 | 5.100 kr |
5/4 18:16:55 | 3 | Vinnande bud |
5/4 18:17:59 | 4 | 5.300 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil förgylld ram guldfärgad gyllene karl johan spegel speglar sprucket spegelglas
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:27 -
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:29 -
3051 Spegel
128x80, nutida
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:45 -
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:17 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:23